Image

Säljer för 1,5 miljarder i centrala Stockholm

Transaktioner AMF Fastigheter köper kontorsfastigheten Mentorn 1 med adress Kungsbron 2-20 av DNB Liv Eiendom Sverige AB. Köpeskillingen är 1 560 miljoner kronor.
Publicerad den 17 December 2014
Mentorn 1 i Stockholm. Bild: Åke Gunnarsson
Mentorn 1 i Stockholm. Mentorn 1 i Stockholm Bild: Åke Gunnarsson
Mentorn 1 i Stockholm Mats Hederos. Bild: AMF Fastigheter
Mats Hederos.

Byggnaden omfattar cirka 17 700 kvadratmeter. AMF Fastigheter tillträder fastigheten 14 januari 2015. Bland hyresgästerna i fastigheten finns till exempel Google, DTZ, FAR Akademi och Bonnier.

– Vi är glada att kunna komplettera vår portfölj mitt i Stockholm. Fastigheten är en modern och flexibel profilfastighet i närheten av centralstationen och vårt första förvärv i Västra city. Det här är ett strategiskt läge som vi bedömer kommer att utvecklas positivt i framtiden, säger Mats Hederos, vd för AMF Fastigheter.

Med den tillkommande fastigheten, Mentorn 1, har AMF Fastigheter cirka 492 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta i Stockholms innerstad.

Transaktionen sker genom bolagsförvärv med ett underliggande fastighetsvärde om cirka 1 560 miljoner kronor. Säljare är DNB Liv Eiendom Sverige AB.

Fastigheten byggdes år 2009 och är Breeam-klassad. Den har mycket goda allmänna kommunikationer såsom tunnelbana och spårväg inom promenadavstånd och även en direktnedgång till Arlanda Express.

– Vår målsättning är att skapa värde för DNB Livs kunder genom aktiv förvaltning av vårt fastighetsbestånd. Det handlar om både förvärv och försäljningar. Vid försäljning av Mentorn 1 realiseras värden för DNB Livs pensionssparare som ligger helt i linje med våra mål, säger Gro K Boge, vd för DNB:s fastighetsbestånd i Norge och Sverige.

Leimdörfer var rådgivare till säljaren DNB Liv.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu skiner 1700-talsgården igen

Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige