- Vi har fått önskemål från våra hyresgäster om att få ett helt rökfritt boende och vi vill därför kunna erbjuda dem detta. Det känns också naturligt eftersom miljö- och hälsofrågorna får allt större utrymme i vår vardag, säger Harald Classon, distriktschef på Familjebostäder.
I Familjebostäders samtliga hus gäller även sedan tidigare att hyresgästen inte får röka i allmänna utrymmen. Den som vill flytta in i det helt rökfria huset i Årsta får dessutom skriva på en förbindelse om att varken hyresgästen eller besökare får röka i eller i anslutning till huset.
- Astma- och Allergiförbundet är mycket positivt till att det kommer att erbjudas rökfria lägenheter i Stockholm. Tobaksrök orsakar ofta besvär i flerfamiljshus för personer med allergi eller annan överkänslighet. Vi hoppas att fler fastighetsägare följer efter, säger Marie-Louise Luther, ombudsman för innemiljöfrågor på Astma- och Allergiförbundet.
- Rökfria hus är ett led i att uppfylla vår ägares uppdrag om ökad valfrihet i boendet. Genom olika typer av kategoriboenden har stockholmarna möjlighet att välja ett boende som passar den egna livsstilen, säger Bosse Sundling, vd Familjebostäder.
I mitten av januari 2009 planeras att hyresgästerna ska kunna flytta in i det rökfria huset.
- Det känns extra roligt att kunna erbjuda detta nu i år då vi firar 10-årsjubileum som miljöcertifierat företag, säger Bosse Sundling.
Mipim Årets upplaga av Mipim är över för den här gången. Hur var det egentligen, vilka var höjdpunkterna, vad har man saknat (förutom förstås solen!) och kommer man komma tillbaka nästa år? Ett stort gäng fastighetsaktörer ger svaren i Fastighetssveriges stora enkät från Cannes.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.