BRF Lokstallet blir ett bostadskvarter med två atriumgårdar som utformats med inspiration från Köpenhamn och från gamla magasinsbyggnader som funnits på stationsområdet. Runt den ena gården byggs mindre lägenheter i storlek ett till tre rum och kök enligt Riksbyggens Steg-Ett-koncept. Kring den andra gården byggs lägenheter i storlek två till fem rum och kök.
– Riksbyggen är en långsiktig samhällsutvecklare med målsättningen att bygga bostäder som många olika målgrupper kan efterfråga. BRF Lokstallet är ett mycket bra exempel på just det, säger Michael Lindebring, projektchef på Riksbyggen.
Inflyttningarna i kvarteret kommer att ske löpande i fyra etapper mellan hösten 2018 och hösten 2019.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.