Conny Andersson kommer närmast från jobbet som leveranschef för ekonomisk och teknisk förvaltning samt fastighetsservice på Riksbyggen i Malmö. Han började på Riksbyggen 1986 som maskinreparatör och har sedan haft en rad olika befattningar på resan mot jobbet som marknadsområdeschef.
– Det känns både spännande och utmanande med den nya tjänsten. Riksbyggen är ett värderingsstyrt företag som utvecklats starkt under de senaste åren och jag ser mycket fram emot att arbeta i min nya roll, säger Conny Andersson.
Marknadsområde Malmö innefattar kommunerna Malmö, Burlöv Svedala och Vellinge. Kunderna består av både bostadsrättsföreningar och andra fastighetsägare. Sammanlagt förvaltar marknadsområdet cirka 15 000 bostads- och hyresrätter, tillsammans med ett stort antal offentliga och kommersiella lokaler. Sammanlagt arbetar cirka 80 anställda inom marknadsområdet plus ett antal säsongsanställda varje sommar.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.