Fastigheten som Riksbyggen köpt ligger på Skeppsbron Östra och heter Ödlan 11.
– Det här är ett strategiskt förvärv som vi är mycket glada över. Riksbyggen ligger i framkant när det gäller hållbar utveckling och vi tar nu med oss den kompetensen i arbetet med att utveckla Södra Munksjön, säger Tommy Prissberg, marknadsområdeschef på Riksbyggen.
Södra Munksjön är ny stadsdel som kommer att innehålla kommersiella lokaler, bostäder och en station för den planerade höghastighetsbanan mellan Göteborg, Malmö och Stockholm. Den kommande byggnationen på Södra Munksjön är uppdelade i flera etapper.
– Det finns ett stort behov av fler bostäder i Jönköping i dag och Riksbyggen vill vara med och driva stadsutvecklingen tillsammans med kommunen och Södra Munkjöns Utvecklings AB på ett mer hållbart sätt. I Södra Munksjön vill vi skapa kvarter med bostäder av hög kvalitet och som inspirerar till ett ”liv mellan husen”, säger Pontus Gustafsson, sälj- och marknadsansvarig, region sydväst, Riksbyggen Bostad.
Riksbyggen köper fastigheten Ödlan 11 av Lindahls Invest. Köpet genomfördes 6 april 2017.
Ekonomi/Finansiering Riksbanken arrangerade under torsdagen en pressträff om det penningpolitiska beslutet. Styrräntan kommer att lämnas på nuvarande nivå för att sedan sjunka, sa riksbankschef Erik Thedéen och Åsa Olli Segendorf, chef för avdelningen för penningpolitik. Den svenska ekonomin är sakta på väg tillbaka, menar man också från Riksbankens sida, men man kommer att agera om läget utvecklar sig annorlunda än Riksbankens prognos.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.