Ett antal av de 130 bostäderna kommer att bli seniorbostäder. I Göteborg startar Riksbyggen under hösten byggandet av pionjärprojektet Brf Viva som är ett resultat av många års forskning kring hur vi kan bygga, bo och leva så hållbart som möjligt.
– Många av de nya lösningar som utvecklats i Brf Viva kommer vi att ta med oss till projektet i Aspudden, till exempel när det gäller det senaste inom energiteknik och mobilitetslösningar, säger Göran Sundin, marknadsområdeschef på Riksbyggen.
Exempel på vad som finns med på planeringsbordet är solcellsanläggning som ger egenproducerad el, energieffektiv ventilation, smarta avfallssystem, livscykelanalyserad byggnadskonstruktion och olika typer av bil- och cykelpooler.
– Läget i Aspudden är fantastiskt. Det är ett lugnt och grönt område men du når i princip hela Stockholm med cykel. Det är dessutom nära till allmänna kommunikationer och ett utbud av butiker som ger en bra närservice till de boende, säger Göran Sundin.
Byggstarten är planerad till omkring 2020. Markanvisningen ligger inom programmet för Aspudden/Midsommarkransen med målsättningen att skapa 1 300 nya bostäder i området. De nya bostäderna kommer att ligga vid Blommensbergsvägen.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.