Image

Riksbyggen får förvaltningsuppdrag av SEB

Bolag SEB:s nya fastighetsfond Domestica II, som investerar i bostadsfastigheter i svenska tillväxtorter, lägger all förvaltning av fondens fastigheter på Riksbyggen. Initialt omfattar uppdraget fastigheter under produktion i Kungsängen och Norrköping, men det kommer successivt att utökas.
Publicerad den 18 Mars 2015

– Vi är väldigt glada över förtroendet att få sköta förvaltningen av SEB:s nya fond, säger Tommy Kjellén på Riksbyggen. Det är en stor affär för oss som visar på Riksbyggens bredd inom bostadsförvaltning.

Uppdraget omfattar totalförvaltning av fondens fastigheter. Avtalet löper på åtta år med option på ytterligare två år och innefattar initialt fastigheter som är under produktion i Kungsängen och Norrköping, men kommer att utökas i takt med att ytterligare fastigheter förvärvas.

– Med de positiva erfarenheter vi har från SEB:s första Domestica-fond är vi glada att kunna ha Riksbyggen som totalleverantör även i Domestica II, säger Richard Gavel på SEB.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu skiner 1700-talsgården igen

Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige