Pangea Property Parners leds av Thure Lundberg, grundare och styrelseordförande i Lundberg & Partners och Bård Bjølgerud, tidigare fastighetsexpert vid SEB Enskilda i Oslo, som är vd i Pangea. Pangea har huvudkontoret i Stockholm.
Och det är just utmaningen att komma till Stockholm och Sverige och jobba som gör att Fredrik Berlin och Thomas Andersson lämnar sina positioner på Jones Lang LaSalle Corporate Finance i London för att återvända hem.
- Jag har haft 3,5 fantastiska år med Jones Lang LaSalle i London. Jag har lärt mig enormt mycket och har fått många bra vänner. Men nu ser jag fram emot nästa utmaning i livet, säger Fredrik Berlin.
Både han och Thomas Andersson kommer att arbeta med fastighetstransaktioner och corporate finance-transaktioner på Pangea med framförallt Sverige och Norge som bas.
Båda börjar i mitten av januari.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.