Stora Mans är ett före detta sjukhus från förra sekelskiftet. Oscar Properties köpte fastigheten av Newcap AB i augusti 2015.
Försäljningspriset nu (220 miljoner kronor efter avdrag för latent skatt) motsvarar det bokförda värdet.
De beräknade hyresintäkterna uppgår till cirka 15 miljoner kronor.
Fastigheten i Långbro Park i Älvsjö innefattar skol- och fritidsverksamhet och har en uthyrbar yta om cirka 7 600 kvadratmeter med full beläggning. Estea förväntas tillträda fastigheten den 28 december.
- Vi väljer att göra denna avyttring och därmed minska vår portfölj av förvaltningsfastigheter för att skapa utrymme att agera taktiskt framöver. Detta är i linje med tidigare kommunicerad strategi då vi vill stå väl rustade när intressanta affärsmöjligheter materialiserar sig framöver, säger Oscar Engelbert, vd för Oscar Properties.
- Vi är glada att genomföra ytterligare ett förvärv i Stockholm. Förvärvet kompletterar befintlig portfölj bra och vi ökar genom detta andelen hyresgäster med verksamheter inom vård, skola & omsorg, säger David Ekberg, transaktionschef Estea AB.
Nordier Property Advisors var säljarens rådgivare i transaktionen.
- Älvsjö är ett väldigt intressant område med goda kommunikationer och god miljö och kommer ha en stark utveckling framöver. Vi är tacksamma för förtroendet i denna affär, säger Mikael Wilton, partner, Nordier Property Advisors.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.