Image
Direktören 6 i Halmstad.
Direktören 6 i Halmstad. Bild: Restate

Ombildning för 22 miljoner i Halmstad

Transaktioner Nio lägenheter i centrala Halmstad har ombildats till bostadsrätter och samtliga hyresgäster valde att köpa sina bostäder och blir bostadsrättsinnehavare.
Publicerad den 22 November 2021
Patrik Rosén. Bild: Restate
Patrik Rosén.

Restate var ombud i processen när bostadsrättsföreningen Direktörerna i Halmstad förvärvade fastigheterna Direktören 6 och Direktören 7 på Falckens väg.

Den 19 november tillträdde bostadsrättsföreningen fastigheten. Köpeskillingen var 22,4 miljoner kronor.
– Det är alltid extra kul när alla hyresgäster vill och kan delta i ombildningen. Det är ett attraktivt område och en väldigt vacker fastighet så det är lätt att förstå de nya bostadsrättsinnehavarna. Att det dessutom är i min gamla hemstad gör det extra roligt, säger Patrik Rosén, vd på Restate.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige