- Ulrica Messings erfarenheter från regionalpolitik och infrastrukturfrågor samt förståelse för företagandets villkor blir en stor tillgång för Astrid Lindgrens Värld. Inte minst nu när vi står inför betydande investeringar som ska säkerställa en fortsatt positiv utveckling för vår teaterpark, säger Ove Israelsson, styrelseordförande i Astrid Lindgrens Värld.
I teaterparken får barnen uppleva de älskade barnboksfigurerna på riktigt i en spännande och rolig miljö. Parken besöks årligen av cirka 450 000 gäster, varav drygt 30 procent är utländska besökare. Parkens utveckling har också med åren blivit en ytterst viktig del i Vimmerby kommuns utveckling.
- Min morfar var en sagoberättare. Han inte bara läste sagorna för mig och mina syskon, han byggde också upp miljöer runt omkring dem. Jag har därför haft en egen \″snickeboa\″ och en egen \″lilla gubben\″ hos mormor och morfar. Att få fångas av en berättelse och därigenom få chansen att upptäcka nya platser och nya människor är lika viktigt för mig som vuxen som det var för mig som barn, säger Ulrica Messing.
- Att få förtroendet att arbeta i styrelsen för Astrid Lindgrens Värld gör mig både glad och stolt, jag känner stor entusiasm för att utveckla Astrid Lindgrens Värld som en viktig besöksplats för alla barn, oavsett ålder, och därigenom också se till att Astrid Lindgrens böcker fortsätter att vara levande, fortsätter hon.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.