Nu påbörjas det gemensamma detaljplanearbetet om ett nytt varuhus och ett nytt shoppingcenter.
– Det är jätteroligt att vi äntligen kan få fart på utvecklingen av Kållered köpstad där Ikea blir huvudpart. Ikea och Ikano är stabila samarbetspartners och något Mölndalsborna är vana vid att se i Kållered. I och med dagens beslut om samarbetsavtal startar en ny resa för Kållered köpstad, säger Marie Östh, kommunstyrelsens ordförande i Mölndals stad.
Efter att samarbetsavtalet är på plats påbörjas detaljplanearbetet och om och när den planen antas av kommunfullmäktige, tecknas ett exploateringsavtal.
– Göteborgsregionen är viktig för oss, det finns ett stort intresse för Ikea som vi vill möta upp emot. Vi gläds åt att det nya samarbetsavtalet och ser fram emot vårt gemensamma arbete mot en ännu bättre Ikea-upplevelse i Kållered för de många människorna, säger Michael Stjernquist, finanschef på Ikea Sverige.
Det nya avtalet reglerar ett detaljplanearbete som kan pröva förutsättningarna för en förstärkt och utökad handel inom Kållered köpstad. Detta görs genom en omstrukturering av befintliga byggrätter och en utökning av handelsytorna inom området med cirka 25 000 kvadratmeter, inom befintligt handelsområde.
I och med undertecknandet återkallas det gamla programuppdraget, som handlade om en fördubbling av handelsytorna.
– Samarbetsavtalet som nu tecknas innebär att vi nu kommer ett steg närmare vår ambition att bygga ett shoppingcenter med ett integrerat Ikea-varuhus i Kållered köpstad. Vi vill skapa en mötesplats för upplevelser i en välkomnande atmosfär, säger Jan Kristensson, vd för Ikano Retail Centres.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.