Fastigheten ligger i Torslanda nordväst om Göteborg och omfattas av kontor, verkstad och bilförsäljning med en totalyta på cirka 10 500 kvadratmeter samt ett parkeringshus om cirka 8 500 kvadratmeter i direkt anslutning. På uppdrag av Volvo Personvagnar AB har Tornstaden ansvarat för projektutveckling och byggnation på totalentreprenad och anläggningen färdigställdes under 2018.
– När vi slutligen valde att sälja fastigheten för att frigöra kapital till utveckling av framtida projekt, var det viktigt för oss att hitta en seriös och långsiktig köpare som kan fortsätta driva en kvalitativ förvaltning. Vi känner oss mycket trygga med att Pareto Securities och Borglanda Fastighets AB uppfyller dessa krav, säger Tornstadens koncernchef Jan Edlund.
Den toppmoderna anläggningen, som har ett strategiskt läge vid huvudentrén till Volvo Personvagnars fabrik i Torslanda, är Volvo Bils största bilserviceanläggning och ett profilhus som utgör referens för deras kommande projekt. De nya ägarna tillträdde i början av december.
– Vi är mycket nöjda med förvärvet av denna moderna och högkvalitativa fastighet i ett strategiskt läge med en mycket stark hyresgäst. Fastigheten uppfyller väl vår kravprofil gällande kvalité, långsiktighet och starka kassaflöden", säger Hampus Ållemark på Pareto Securities.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.