Atollen innefattar butiker, kontor, bostäder och garage. Den totala ytan är 48 000 kvadratmeter, varav 40 procent är handelsytor.
Tanken var att GE Real Estate skulle utveckla området tillsammans med köpcentrumjätten Steen & Ström, som dock hoppade av i våras, beroende på att parterna inte kunde komma överens om byggtakten – GE ville starta med en gång, medan Steen & Ström ville vänta tills en viss uthyrningsgrad hade nåtts.
Nu har alltså Brinova köpt 50 procent av projektet.
Brinova har sedan tidigare utvecklat stadsförnyelseprojekt med stort inslag av handel i Helsingborg, Västerås och Landskrona.
- Vi har länge intresserat oss för möjligheterna i Jönköping eftersom vi tror på en bra tillväxt, speciellt inom handel och logistik, säger Brinovas vd Anders Silverbåge.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.