Image
Bokhandeln i Eksjö.
Bokhandeln i Eksjö. Bild: Nivika Fastigheter

Nivika säljer i Eksjö

Transaktioner Nivika har avyttrat sina två fastigheter i centrala Eksjö med en total uthyrbar area om 3 250 kvadratmeter. Köpare är Norrgårdens Förvaltning.
Publicerad den 30 April 2024

Försäljningen sker via fastighetstransaktioner och är strax över fastigheternas bokförda värden.
– Vi är glada att göra denna affär med Norrgårdens Förvaltning som är en stark lokal aktör som i likhet med Nivika vill bidra till levande stadskärnor. Avyttringen är i linje med Nivikas strategi om att koncentrera sin geografi och optimera förvaltningen, säger Niclas Bergman, vd för Nivika.

Det årliga hyresvärdet uppgår till cirka 3,5 miljoner kronor.
A&P Fastighetstransaktioner var rådgivare till köparen i affären.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vill säkerställa närvaro i de marknader vi finansierar"

Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige