rådgivningsverksamheten. Fredrik Karlsson, som är auktoriserad, kommer närmast från Cushman & Wakefield/DTZ där han verkat i närmare tio år inom fastighetsvärdering och analys. Han är utbildad till lantmätare på KTH.
– Vi ser en fortsatt stor aktivitet på marknaden samt efterfrågan på våra rådgivningstjänster, vilket är mycket glädjande. Fredrik har en gedigen kunskap och erfarenhet från branschen och kommer bidra till att stärka vårt erbjudande ytterligare, säger Ulrika Lindmark, Head of Valuation and Advisory, Newsec.
Vidare har Alexandre Pripp och Jesper Eliason anställts som analytiker. Alexandre Pripp kommer från en femårig utbildning på KTH med inriktning Fastighet- och finans/Industriell ekonomi. Jesper Eliason har läst en treårig kandidatutbildning på Handelshögskolan i Stockholm.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.