– Linköping har behov av flera parkeringshus de kommande åren och vi har därför valt att ingå ett partneringsamarbete för ett långsiktigt bra resultat. NCC:s erfarenhet, lämplighet och kompetens när det gäller bland annat vår valda arbetsmetod, spännbalksmetoden, gjorde att valet föll på dem, säger Johan Kristiansson, vd för Sankt Kors.
Spännbalksmetoden är ett stomsystem helt i betong där en platsgjuten platta samverkar med prefabricerade förespända balkar. Stomsystemet möjliggör långa spännvidder med få pelare för maximerad yta. Metoden är även optimal vad gäller hållfasthet och livslängd.
Parterna kommer att arbeta i faser med projektering, riktpris och fem definierade projektmål. Första projektet är ett parkeringshus i Vallastaden och två ytterligare parkeringshus i Linköping är planerade.
– Vi är väldigt glada över att Sankt Kors valt ett strategiskt partneringsamarbete för den här typen av byggnader och att det framför allt var vår erfarenhet och kompetens som lyftes i upphandlingen. Avtalet är ett långsiktigt samarbete för effektiva parkeringslösningar med stort hållbarhetsfokus, säger Jörgen Kernell, produktionschef, NCC Infra Services.
Ramavtalet är skrivet på tre år med option på ytterligare två år. Beräknat ordervärde är upp till 400 miljoner kronor under avtalsperioden. Ordervärdet rapporteras löpande i affärsområdet Infrastructure.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.