Lokalen är 315 kvadratmeter och väl anpassad även för Migrationsverkets ändamål.
- Som hyresvärd är detta en smidig övergång från en stabil hyresgäst till en annan, säger Fosstorgets ägare Jörgen Granhage.
Migrationsverkets operativa chef, Magnus Jotunheim, är glad för väl anpassade lokaler i Munkedals centrum.
- Vi ökar servicen för de asylsökande och kommer att bedriva information och vissa former av utredningar i lokalerna.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.