– På Logistic Contractor har vi flera år av kraftig tillväxt bakom oss och vi ser ett behov av att renodla ansvarsområdena och förstärka på mellanchefsnivå för att det ska vara långsiktigt hållbart för våra medarbetare. Martin Häller får ansvaret för vår producerande organisation med hjälp av en operativ chef och en produktionschef. Anders Nilsson får i stället använda sin mångåriga erfarenhet till att fokusera på vårt strategiskt viktiga Tekniska centrum med centrala funktioner som kalkyl, inköp, kvalitets- och miljöfrågor, hållbarhet, eftermarknad och digitalisering. I det arbetet får han stöd av en ny funktion i form av en inköps- och kalkylchef, säger Benn Karlberg, vd på Logistic Contractor.
Produktionschefen och inköps- och kalkylchefen har tillsatts internt. Tjänsten som operativ chef är ännu vakant.
– Vi har stor kompetens i företaget, vilket gör att vi kan genomföra den här typen av förändringar utan att rekrytera externt. För oss är det viktigt att kunna erbjuda våra medarbetare möjlighet att gå vidare i karriären utan att lämna Logistic Contractor, avslutar Benn Karlberg.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.