Image

Liten ask för många önskningar när evenemangsområdet ska skulpteras

Bygg/Arkitektur "Jag vill inte visa några bildvisioner av evenemangsområdet" säger Göteborgs stadsarkitekt Björn Siesjö på ämnet om hur det nu kan komma att stöpas om. Det är olika viljor och ambitioner som ställs emot varandra när området mellan Korsvägen och Ullevi ska utvecklas.
Publicerad den 16 November 2023

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige