Lån & Spar Bank är en digital bank med tjänster inom lån, kreditkort och sparkonto. Bolaget startades ursprungligen i Danmark 1880 och etablerade sig på den svenska marknaden 2006. I hela banken är man cirka 500 medarbetare varav 40 arbetar på kontoret i Malmö.
Fastigheten Scylla 2 är en omtyckt och mycket centralt belägen kontorsfastighet, med en bred mix av välkända bolag, belägen ett stenkast från Malmö central och city. Några andra hyresgäster i fastigheten är KPMG, Cap Gemini, Findus och Assa Abloy.
– Vi är glada över ett förnyat förtroende från Lån & Spar Bank där vi får hjälpa en befintlig hyresgäst att expandera sin verksamhet ytterligare säger Christian Histrup, uthyrningsansvarig på Executive Property.
Tillträde sker under hösten.
Executive Property är ett väletablerat, familjeägt fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar i första hand kommersiella fastigheter på de bästa lägena främst i Öresundsregionen.
I vår koncern finns även Gertrudsvik Sjöstad i Västervik, Delta Park I & II i Köpenhamn, Hirschgebouw i Amsterdam och Trillevallens fjällanläggning nära Åre.
Vi investerar för att behålla, inte för att spekulera – något vi tror skapar långsiktiga relationer.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.