Kungsleden har tecknat ett treårigt hyreskontrakt med Hemmamässan. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till 15 000 kvadratmeter med ett årligt hyresvärde på cirka 13 miljoner kronor.
Fastigheten ligger i Norra Botkyrka vid Slagsta Strand, och har en total uthyrningsbar yta på cirka 46 000 kvadratmeter. Efter ett fokuserat utvecklings- och uthyrningsarbete tillsammans med Gelba Fastigheter AB, slår portarna upp för en permanent inredningsmässa med start i februari 2012. Med ett handelsläge precis vid E4:an blir Hemmamässan en arena för alla inredningsintresserade. Andra stora hyresgäster i fastigheten är Net on Net och Logica.
- Jag är väldigt glad över att vi hittat denna långsiktiga lösning tillsammans med Hemmamässan. Konceptet och handelsläget precis vid E4:an har förutsättningar för att bli ett nytt utflyktsmål, säger Kungsledens vd Thomas Erséus.
Bygg/Arkitektur Bygg- och fastighetsbranschen står inför stora förändringar där hållbarhet och digitalisering är avgörande för framtiden. För att möta dessa behov tar flera lärosäten fram nya utbildningar. Ett av dessa är Mälardalens universitet som till hösten 2025 startar ett tvåårigt masterprogram i byggnadsteknik med inriktning mot just hållbarhet och digitalisering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.