Fastigheten Gumsbacken 12 är en del av handelsplatsen Gumsbacken som ligger längs E4:an vid den södra infarten till Nyköping. Granngården kommer att hyra 2 090 kvadratmeter butiksyta och 540 kvadratmeter mark. Hyresavtalet är sjuårigt och Granngården tillträder sin butik den första januari 2017.
– Nyköping är en stad som vi länge önskat etablera oss i. Det är därför extra roligt att inleda 2017 med att öppna en butik som erbjuder kunderna i Nyköping allt för det jordnära livet, säger Olof Fransson på Granngården.
– Vi är väldigt glada att kunna hälsa Granngården välkommen till oss på Gumsbacken. Området är i början av ett förändringsarbete som ska leda till att det återtar sin tidigare starka position i Nyköpings- och Oxelösundsregionen, säger Sven Stork, regionchef Stockholm på Kungsleden.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.