Fastighetens totala uthyrningsbara area uppgår till cirka 16 400 kvadratmeter och utgörs till största del av kontors- och butiksytor.
Köpare är det nybildade A Group Of Retail Assets Sweden AB. Klövern kommer som dellikvid att erhålla aktier i bolaget motsvarande cirka 93 miljoner kronor.
Fastigheten frånträds den 8 juni.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.