Den nya universitetsbyggnaden är omkring 53 000 kvadratmeter. Anläggningen innehåller bland annat klassrum, medialaboratorier, hörsalar, konstateljéer, teknik för distansutbildning och kontor för fakulteten. Anläggningen har även en löparbana, basketplaner och en tävlingsbassäng med sex banor. Vid sidan av nybyggnationen omfattar projektet även rivning av två byggnader.
Byggnationen startar i januari 2023 och kommer att vara färdigställd 2025.
Transaktioner Under måndagen förvärvade Swedish Logistic Property två nybyggda logistikfastigheter i Jönköping och Vaggeryd. SLP:s vd, Tommy Åstrand tror att Jönköping kommer att fortsätta växa som intressant förvärvsområde och att dippen i e-handeln är högst tillfällig.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.