Det är anrika brittiska Burberry som öppnar en flaggskeppsbutik på Biblioteksgatan i centrala Stockholm nu i november.
Anrika Burberry öppnar en flaggskeppsbutik på Biblioteksgatan i centrala Stockholm i november. Det blir varumärkets första svenska fristående flaggskeppsbutik. I de 210 kvadratmetrarna kommer Burberry att erbjuda Herr- och dammode, glasögon, väskor och dofter.
– Att ett så anrikt och internationellt etablerat varumärke som Burberry väljer att öppna en flaggskeppsbutik på Biblioteksgatan, visar att vi på Hufvudstaden har agerat rätt och att utvecklingen går i linje mot det mål som vi har i att stärka området Bibliotekstan, säger Henrik Egnell chef för affärsutveckling butik på Hufvudstaden till Dagens Handel.
Ekonomi/Finansiering Croisette Capital Markets släpper sin Industrial Real Estate Report för år 2025 där den svenska marknaden för industri- och logistikfastigheter analyseras på nationell nivå. Fastighetssverige har talat med David Almqvist på Croisette, som bland annat menar att en het marknad inte är någon garant för målinriktade hyresgäster.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.