Jernhusens första obligationsemission i det nyetablerade MTN-programmet har en löptid om fem år.
Av obligationslånet löper 950 miljoner kronor till fast ränta med en årlig kupong på 2,375 procent och 350 miljoner kronor till rörlig ränta.
Obligationen kommer att noteras på Nasdaq OMX Stockholm.
- Jernhusen har med sina fastigheter längs den svenska järnvägen en central roll för svensk infrastruktur och en stark finansiell ställning. Syftet med obligationen är att refinansiera befintliga låneavtal inom den ordinarie verksamheten, säger Anders Bäck, ekonomidirektör och vice vd på Jernhusen.
SEB står som ledarbank för programmet och är även emissionsinstitut tillsammans med Danske Bank, Nordea, Handelsbanken och Swedbank.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.