Jimmie Hall har länge arbetat med fastigheten Racketen 10 i Alvik.
- Jag fick uppdraget för ett och ett halvt år sedan av den dåvarande fastighetsägaren Profi. Med små medel tog vi fram en profil för Alviks Terrass, ökade attraktionskraften och kunde hyra ut till bolag som Be Sporty, Whirlpool och Sportamore - säger Jimmie Hall.
Profi sålde sedan fastigheten till JM, som på sikt planerar att utveckla fastigheten till bostäder.
Realist fick uppdraget att fylla med hyresgäster under tiden.
- 5 000 kvadratmeter skulle fyllas med begränsade investeringar och utan besittningsrätt. Vissa kallade uppdraget orealistiskt men det var det inte. Nu är 4 500 kvadratmeter uthyrda. Bland annat hyrde H&M cirka 3 000 kvadratmeter och Skruvat cirka 1 000 kvadratmeter, säger Jimmie Hall.
- Precis innan jag fick uppdraget av JM tog jag in Claudio Gomez till Realist och han hoppade med hull och hår in i uppdraget och tillsammans med vår eminenta uppdragsgivare JM lyckades vi fylla upp Alvik Terrass på två månader. För tillfället har vi endast 500 kvadratmeter kvar för uthyrning.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.