Säljare är Hamburgbaserade Union Investment Real Estate GmbH som förvärvade fastigheten 2005 för en av sina institutionella öppna fastighetsfonder.
Säljare den gången var Wihlborgs och köpeskillingen 750 miljoner kronor.
Den här gången är köpeskillingen hemlig.
Härden 15 sitter ihop med Härden 16, Bilpalatset, som Humlegården har ägt sedan 2005.
- Fastigheten stämmer väl in på vårt köpintresse. Vi har idag en god närvaro i Norra Stationsområdet, varför affären ytterligare stärker vår roll som en viktig fastighetsägare i den nya Hagastaden, säger Per-Arne Rudbert vd för Humlegården.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.