Fastigheten uppfördes redan 1881 och erbjuder omkring 7 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta.
I samband med etableringen vid Norrmalmstorg kommer SEB vidareutveckla sitt nya koncept för att möta sina kunder. Kontoret uppförs i fastighetens entréplan, ett mycket kommunikativt läge med god synlighet.
Det 6-åriga hyresavtalet omfattar cirka 700 kvadratmeter.
Ombyggnadsarbetet påbörjas i februari 2017 och det nya bankkontoret beräknas öppna i juni 2017.
– Vi lägger alltid stor vikt vid att skapa en bra sammansättning av hyresgäster i våra fastigheter, och butikslokalerna i entréplan är också viktiga ur perspektivet att de bidrar till den allmänna servicen och atmosfären i området. Vi är därför oerhört glada över att SEB har valt Hamngatan 15 som plats för sitt nya koncept, säger Peter Lind, fastighetschef på Humlegården som ansvarar för uthyrningen.
Fastigheten Styrpinnen 19 uppfördes redan 1881 och ritades av arkitekt Oskar Erikson.
Humlegården förvärvade fastigheten 2007 med syftet att förädla huset och skapa moderna kontor för hyresgäster med höga krav på sin arbetsmiljö. Den har under senare år genomgått en stor om- och tillbyggnad, där den ursprungliga fasaden har behållits och en ny byggnad har uppförts på insidan.
I dag erbjuds toppmoderna kontorslokaler på en total uthyrningsbar yta om cirka 7 000 kvadratmeter.
Nyligen slutfördes även ett ombyggnadsprojekt i fastighetens entré, där man numera finner en installation signerad Cilla Ramnek.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.