HSB Malmö tillträdde fastigheterna genom dotterbolaget HSB Sundsfastigheter i början av augusti.
Fastigheterna är belägna på Borggatan, Engelbrektsgatan och Grönegatan, med gångavstånd till Trelleborgs centrum och den nya tågstationen. Fastigheterna består av två sammanbyggda huskroppar i tre våningsplan. Fastigheterna byggdes 1947-1948 och omfattar 63 bostadslägenheter och bland annat en större lokal.
– Det är fina och välskötta fastigheter! Våra bosparare efterfrågar hyreslägenheter i Trelleborg och tidigare i år förvärvade vi tre andra hyresfastigheter i centrala Trelleborg; med Harven 14 och 15 nästan fyrdubblar vi antalet lägenheter i Trelleborg – från 22 stycken till 85. Det är alltid kul att kunna möta upp våra bosparande medlemmars krav, och vi har för avsikt att växa ytterligare i Trelleborg, men även i de andra kommunerna där vi är verksamma, säger Petra Sörling chef HSB Sundsfastigheter och fortsätter:
– Trelleborg har ett strategiskt läge i Öresundsregionen som kommer att bli än bättre när Pågatågen börjar gå i december.
Catella Corporate Finance Malmö AB har varit rådgivare vid affären.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.