- För de 2 000 lägenheterna har det handlat om en förhandling i syfte att hitta rätt hyresnivå för den standard och förvaltningskvalitet som hyresgästerna får. I dessa lägenheter kommer hyran att justeras för att motsvara hyran i likvärdiga lägenheter i Eskilstuna, vilket resulterat i att några lägenheter får oförändrad hyra, andra får en mindre höjning och resterande delen får en något större justering, säger Per Ekelund, Fastighetschef för Victoria Park.
Victoria Park äger fastigheter i centrum, Stenby, Skiftinge, Råbergstorp, Fröslunda och Myrtorp. Det är i de fyra sistnämnda stadsdelarna som bruksvärderingen gällt. Hyresgästerna i dessa stadsdelar kommer få den nya hyran infasad under en längre tid med maximalt 200 kronor per månad i justering. Hela processen kommer att ta flera år men de allra flesta lägenheterna har sin nya hyresnivå inom tre år. I resterande lägenheter, omkring 1 000 stycken kommer hyresnivån att justeras med 1,13 procent, motsvarande drygt 60 kronor per månad för en normal trerumslägenhet. I några lägenheter lämnas hyran oförändrad och i några fall blir justeringen lägre än 1,13 procent.
- Vi har hela tiden fokuserat på att hyresgästerna ska ha en hyresnivå som är rättvisande i förhållande till vad de får ut av sitt boende gällande standard och förvaltningskvalitet, säger Marcus Kjellin, förhandlingsstrateg på Hyresgästföreningen.
Victoria Park satsar hårt på Eskilstuna och investerar flera hundra miljoner kronor bara under 2017 för att öka stadsdelarnas och lägenheternas attraktivitet. Investeringarna sker efter dialog med hyresgästerna.
- Vi respekterar och förstår den process som tillsammans med Hyresgästföreningen lett fram till resultatet och vi kommer att fortsätta att utveckla vårt bestånd, säger Per Ekelund, Fastighetschef för Victoria Park.
Uppgörelsen innebär att det årliga hyresvärdet efter fullt genomförande ökar med totalt 8,7 miljoner kronor.
Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.