Affären kompletterar Hemsös tidigare bestånd på Gotland. I och med denna uppgörelse äger, förvaltar och utvecklar Hemsö i stort sett samtliga äldreboenden på Gotland. Hyresgäst blir framförallt Region Gotland med en återstående hyrestid på cirka 19 år.
- Det här är startskottet för ett långsiktigt samarbete med Region Gotland i syfte att förvalta och utveckla bra boendeformer för de äldre i hela regionen. På varje ort där Hemsö verkar säkerställer vi en lokal förankring och en förståelse för regionens och kommunens behov av samhällsfastigheter säger Hemsös vd Per Berggren.
Total uthyrningsbar yta för de 14 fastigheterna är 35 500 kvadratmeter. Fyra av fastigheterna förvärvas från Region Gotland och tio från Gotlandshem. Fastigheterna ligger i Visby, Fårösund, Slite, Romakloster, Klintehamn och Hemse. Affären är villkorad av beslut i regionfullmäktige samt i Gotlandshems styrelse.
– Både Region Gotland och Gotlandshem står inför stora investeringar. Genom den här affären kan vi sänka våra lånekostnader, säger regionrådet Åke Svensson.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.