De två äldreboendena är belägna på två olika orter i den växande Åbo-regionen i Finland. Det ena äldreboendet ligger i Åbo och har 60 boendeplatser och det andra boendet, som ligger i grannkommunen S:t Karins, har 30 boendeplatser. Säljare är utvecklings- och byggbolaget Hartela.
– Vi har sedan tidigare inlett ett framgångsrikt samarbete med Hartela som nu resulterat i dessa två förvärv. Det är mycket positivt att vi ökar vår närvaro i tillväxtregioner i och kring Åbo samt att vi utökar den finska portföljen med två moderna äldreboenden, säger Jarkko Leinonen, Hemsös Finlandschef.
Äldreboendet i S:t Karins beräknas stå färdigt i november 2018 och boendet i Åbo i april 2019.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.