Image
Hemistadens Kronprinsen i Malmö.
Hemistadens Kronprinsen i Malmö. Bild: Heimstaden

Hamburgare till Heimstadens Kronprinsen i Malmö

Uthyrning Heimstaden hyr ut sina lokaler i Malmös Kronprinsen till hamburgarresturangen Andy’s Burgers. Det här markerar en expansion för burgarkedjan och etableringen är den första uthyrningen av ytorna ut med Mariedalsvägen.
Publicerad den 26 Mars 2025

Nu hyr Heimstaden ut till hamburgerresturangen Andy’s Burgers i fastigheten Kronprinsen, belägen i Malmö.

– Utbudet på Kronprinsen växer så att det knakar och det är smickrande att Andys Burger valt just våra lokaler för sin Malmö-satsning. Det säger något om kvaliteten i vårt erbjudande och vi ser fram emot deras öppning senare i år, säger Sara Escobar, Centrumledare Kronprinsen.

Andy’s Burgers grundades 2023 och nischade sig redan från början genom att erbjuda säsongsbetonad meny med ingredienser som speglar årstiden. Inför Malmööppningen kommer Andy’s Burgers att skapa en Kronprinsen-burgare.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige