Utvecklingen av Litteraturgatan i Selma stad på Hisingen i Göteborg fortsätter. På uppdrag av Framtiden Byggutveckling ska Tm2 bygga 140 hyreslägenheter, en verksamhetslokal, parkering i markplan och under huset. Husen byggs i 2-7 våningar med lägenhetsstorlekar från 1 till 5 rum och kök.
– Det är mycket glädjande att kunna fortsätta bygga fler bostäder i dessa tider och bidra till den fina omvandlingen av Litteraturgatan i Selma stad, säger Dan Sandén, vd på Framtiden Byggutveckling.
De färdigställda bostäderna kommer ägas och förvaltas av Poseidon och inflyttning planeras till 2027.
– Att få möjlighet att vara en del av ett så viktigt projekt i Selma stad känns både inspirerande och motiverande. Både kund, projekt, volym och hållbarhetsmål ligger i linje med den väg vi har valt att följa för bolagets framtida utveckling. Vi ser fram emot ett gott och långsiktigt samarbete med våra partners, underentreprenörer, förvaltare och framför allt Framtiden Byggutveckling AB som beställare säger Magnus Rudén, vd på Tm2.
Totalt kommer Framtiden Byggutveckling bygga cirka 500 bostäder för Poseidon längs Litteraturgatan i Selma stad. Båda bolagen ingår i Framtidenkoncernen.
Bolag Som Fastighetssverige redan berättat kommer K-Fastigheter att förändra sin ledningsgrupp från och med den 1 april 2025. Nu berättar bolagets vd, Jacob Karlsson, exklusivt för Fastighetssverige om ledningsgruppens nya arbetssätt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.