Förbos fokus de närmaste åren ligger på att bygga fler bostäder och agera hållbart. Förbo och Kungälvs kommun har tecknat en avsiktsförklaring med syftet att underlätta, effektivisera och tidsbegränsa processerna runt markanvisning, detaljplanering, bygglov, planläggning och byggnation.
– Därför är det glädjande att vi nu ska teckna en avsiktsförklaring med Förbo om att bygga 300 lägenheter i kommunen 2017-2021. Att bygga är en sak, att också minska utanförskapet gör att vi tillsammans nu går in i ett djupare samarbete. Jag är väldigt glad att Förbo är först ut som allmännyttigt bolag, säger Miguel Odhner (S).
– Nyproduktion och hållbarhet är områden där vi redan har kompetens och erfarenhet men där vi nu ökar takten och flyttar fram positionerna. Som ett led i detta faller samarbetet med Kungälvs kommun väl in och vi ser fram emot att kroka arm med kommunen för att skapa fler goda bostadsområden i regionen, säger Peter Granstedt, vd för Förbo.
Kungälvs kommun ska bygga 2 000 bostäder de närmaste åren med målet att hälften är hyresrätter.
Ekonomi/Finansiering En av de största konkurserna i Sveriges moderna historia. Så beskrivs det besked som kom under onsdagen, när batteritillverkaren Northvolt ansökte om konkurs efter en längre tids ekonomiska svårigheter. Efter beskedet kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) den tunga nyheten och hur hon hoppas på att man fortsatt kan ta vara på "Skellefteåandan" i kommande satsningar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.