Något som varit efterlängtat av både handlare och besökare i city. Första etappen av den nya citygallerian öppnade i oktober 2013 med drygt femton butiker, varav flera butiker som var helt nya för Kristianstad. I etapp två tillkommer ytterligare drygt ett tjugotal nya butiker och flera restauranger och caféer.
Bio Kosmorama med sin nya foajé och sex salonger utgör basen i den restaurang- och nöjesmix som är den andra etappens kännemärke. Kvällsöppna restauranger och caféer med uteserveringar kommer också att bidra till att göra stadskärnan mer levande och trivsam att vara i.
Generösa och bekväma sittytor i det ljusa Nya Torg och ett stort familjerum bidrar till att Galleria Boulevard blir den självklara nya mötesplatsen i Kristianstad. I samband med öppningen introduceras också nya förlängda öppettider och tillsammans med handelsföreningen lanseras också ett gemensamt presentkort för Galleria Boulevard och många av stadskärnans övriga butiker.
- Andra etappen har varit efterlängtad av alla och det blir både nya mötesplatser och spännande butiks- och restaurangtillskott för Kristianstad, säger Hanna Meijer, Center Manager för Galleria Boulevard.
Gallerian har ritats av Fojab Arkitekter och när den står helt klar kommer den att innehålla cirka 70 butiker, caféer och restauranger och en biograf. Till gallerian hör även ett centralt beläget parkeringshus som tillför över 1000 parkeringsplatser till stadskärnan
Galleria Boulevard omfattar totalt ca 86 000 kvadratmeter varav cirka 28 000 kvadratmeter handel. Investeringen beräknas till drygt en miljard kronor.
Projektteamet arbetar nu vidare med sista etappen som kommer att innehålla fler butiker samt planer för bostäder på taket av Galleria Boulevard.
Ekonomi/Finansiering Riksbanken arrangerade under torsdagen en pressträff om det penningpolitiska beslutet. Styrräntan kommer att lämnas på nuvarande nivå för att sedan sjunka, sa riksbankschef Erik Thedéen och Åsa Olli Segendorf, chef för avdelningen för penningpolitik. Den svenska ekonomin är sakta på väg tillbaka, menar man också från Riksbankens sida, men man kommer att agera om läget utvecklar sig annorlunda än Riksbankens prognos.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.