Lägenheterna är fördelade på två huskroppar. Förhoppningen är att byggnationen kan komma igång under nästa år, med beräknad första inflyttning under 2018.
– Det är stimulerande att tillsammans med vår partner Wedels Fastigheter få möjlighet att vara med och utforma en helt ny byggnation i Kungshamn och därmed kunna erbjuda moderna och hemtrevliga bostäder, säger Markus Brink, vd och koncernchef på Erlandsson Bygg AB.
– Det är roligt att få vara med och utveckla Kungshamn. Det är stor efterfrågan på nya bostäder och det känns samtidigt tryggt att samarbeta med en etablerad part som Erlandsson Bygg, säger Jan Öster på Wedels Fastigheter.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.