Deltagarna i undersökningen Fastighetsbarometern tillhör landets största ägare av kontorsfastigheter och cirka 2 500 av deras hyresgäster har intervjuats under augusti och september. Bakom Fastighetsbarometern står konsultföretaget CFI Group och Fastighetsägarna Sverige.
Undersökningen visar att Hufvudstaden, som förra året placerade sig på andra plats, nu har de nöjdaste kontorshyresgästerna. Bolaget fick Nöjd-Kund-Index 80 (förra året 78) på en 100-gradig skala. På andra plats placerade sig förra årets etta Vasakronan med 79 (81) och på tredjeplats kom Dagon med ett NKI på 75 (deltog inte i förra årets mätning).
– De områden som har störst påverkan på hur nöjda hyresgästerna är gäller fastighetsägarens image, service, förmåga att anpassa lokalerna efter hyresgästens önskemål och hur man åtgärdar felanmälningar, säger Sara Håkansson, projektledare för Fastighetsbarometern på CFI Group. Om hyresvärden kan påverka dessa områden positivt, kommer både hyresgästernas nöjdhet och deras lojalitet att öka.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.