- Vi är mycket glada över att Lönnbacken återigen ger oss förtroendet att förvalta deras fastigheter. Vår långa erfarenhet av förvaltning av vårdfastigheter kommer väl till pass för den verksamhet som Lönnbacken bedriver i sina olika anläggningar, säger Peter Andersson, affärsutvecklare på Dalkia.
Dalkia har sedan tidigare förvaltningsansvaret för Lönnbackens fastigheter i Uppsala, Västerås, Rättvik, Åkersberga, Örebro, Norrtälje och Bromma. I och med tilldelningen av de fem äldreboendena i Skåne förvaltar Dalkia 13 av Lönnbackens 31 fastigheter, totalt cirka 76 000 kvadratmeter.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.