Image

Concent bygger i Örebro

Bygg/Arkitektur Concent har beviljats bygglov för ett nytt bostadskvarter med 82 hyreslägenheter och tre lokaler i Sörbyägen, Örebro. Byggstart sker inom kort och inflyttning är beräknad till första kvartalet 2017.
Publicerad den 10 Juni 2015
Concent bygger i Örebro. Bild: Concent
Concent bygger i Örebro.

Kvarteret Purjolöken är ett av Concents tre bostadsprojekt i Sörbyängen direkt söder om centrala Örebro. Bostäderna riktar sig främst till studenter, ungdomar och den unga familjen och ligger på promenadavstånd till både centrum och universitetet.

– Vi är självklart väldigt tillfreds över att vi beviljats bygglov i ett expansivt område på en tilltalande adress i Örebro och vi ser fram emot att påbörja byggnationen. säger Sara Johansson, chef för fastighetsutveckling på Concent.

Området är en del av Sörbyängens utveckling. Totalt kommer området att inrymma cirka 2 000 nya bostäder.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Så vill Lerstenen växa efter jätteförsäljningen till Diös

Bolag Lerstenen säljer merparten av sitt kommersiella bestånd till Diös för 1,6 miljarder kronor. Vd:n Erik Sällström berättar för Fastighetssverige hur man vill investera pengarna från affären, var i Umeå man ser bäst möjligheter, hur man ser på framtiden för sitt kommersiella bestånd och om tankar kring aktieinnehavet i Diös.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige