Rörelseresultatet för den kvarvarande verksamheten uppgick till 94,5 miljoner kronor under 2011(137,6). Resultatet efter skatt landade på 129,6 miljoner kronor (348,6), inklusive avvecklade verksamheter.
- Under fjärde kvartalet var arbetet fortsatt fokuserat på detaljplaneutvecklingen för vår projektfastighet Haga Norra i Solna. Vi har kommit ytterligare steg på vägen men processen har tagit lite längre tid än vi ursprungligen räknade med. Den förslagna detaljplanen är i princip färdig och endast frågor om exploateringskostnader för vissa gemensamma ytor återstår i vår dialog med kommunen, säger vd Andreas Philipson.
- Parallellt med detaljplanen har uthyrningsarbetet påbörjats. Vi märker den höga attraktionskraften i att lokalisera sitt kontor till Haga Norra med närheten till E4:an och vidare till Arlanda, alternativt city. Med alla stora byggprojekt som Arenastaden, Nya Karolinska och Hagastaden som växer fram i närområdet tycker vi att Stora Frösunda står i centrum för det som är det nya, spännande Storstockholm.
- Resultatet före skatt fjärde kvartalet uppgick till 10 miljoner kronor medan det för helåret landade på 91 miljoner kronor. Den löpande verksamheten och resultatet utvecklas planenligt. Existerande hyresgäster ger stabila kassaflöden som tryggar fortsatt finansiering av projektarbetet.
- Sammantaget gör detta att jag ser optimistiskt på Catenas utvecklingsmöjligheter för 2012.
Ekonomi/Finansiering Croisette Capital Markets släpper sin Industrial Real Estate Report för år 2025 där den svenska marknaden för industri- och logistikfastigheter analyseras på nationell nivå. Fastighetssverige har talat med David Almqvist på Croisette, som bland annat menar att en het marknad inte är någon garant för målinriktade hyresgäster.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.