- Förändringarna innebär att moderbolaget får en delvis annan roll då kommunikationsansvaret flyttas ut i organisationen. En följd av detta är att funktionen kommunikationschef i moderbolaget nu tas bort, säger Johan Ericsson, vd för Catella.
Detta innebär att Catellas kommunikationschef och ledamot i koncernledningen,
Anne Rådestad lämnar bolaget under hösten.
- Vi har kommit fram till att vi inte kan utveckla kommunikationschefsfunktionen på så sätt som det var tänkt från början varför jag har förståelse för att Anne Rådestad söker sig utanför bolaget. Det har varit givande och utvecklande att arbeta tillsammans med Anne Rådestad. Hennes kunskap och erfarenhet har varit väldigt berikande för Catella, säger Johan Ericsson.
I somras lämnade Lennart Schuss ledningsgruppen för att i stället bli arbetande styrelseordförande i Catellas nordiska corporate finance-bolag med uppgift att koordinera och utveckla den nordiska verksamheten.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.