– Vi är glada över att ha köpt den här fastigheten i en av Göteborgs starkaste undermarknader. Mölndal är ett redan väletablerat affärsområde med stark tillväxt. Den här egenskapen är ett utmärkt komplement till vår väldiversifierade portfölj i Norden, säger Anna Reuterskiöld, Deputy Head of Capman Real Estate Sweden.
Fastigheten ligger i Riskulla industriområde är byggd år 2000 samt tillbyggd 2014 och 2017.
Billes Tryckeri är ett av de största tryckerierna i Sverige samt är ett prisbelönt välskött företag. Man hyr hela fastigheten i 15 år. Tillträde har skett.
Värdet i affären uppgår till cirka 120 miljoner kronor.
Säljarens kommersiella rådgivare har varit PW Property medan Wistrand stått för den juridiska rådgivningen.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.