Västra Götaland stack ut i negativ bemärkelse och stod ensamt för 59 procent av alla byggvarsel under månaden.
– Detta kan kopplas till några av de byggföretagskonkurser som året har inletts med, säger Johan Deremar.
Det totala antalet konkurser inom byggindustrin fortsatte dock att sjunka till 180 konkurser i februari. Antalet anställda som drabbades av konkurs var 402 personer, vilket är betydligt lägre än 1 356 drabbade under januari.
– Återigen verkar det vara främst mindre byggföretag som kämpar med kalkylerna, säger Johan Deremar.
Arbetslösheten inom bygg ligger på drygt 10 procent. Byggföretagens nästa konjunkturprognos över bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar publiceras den 2 april.
Mipim Årets upplaga av Mipim är över för den här gången. Hur var det egentligen, vilka var höjdpunkterna, vad har man saknat (förutom förstås solen!) och kommer man komma tillbaka nästa år? Ett stort gäng fastighetsaktörer ger svaren i Fastighetssveriges stora enkät från Cannes.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.