Fastigheterna, som köps genom Brinovas affärsområde Kommersiellt, ligger i Staffanstorp (fastigheten har en yta av 5 535 kvadratmeter), Höganäs (5 200) och Ytterby (8 955).
Tillträde sker den 30 april.
Samtliga fastigheterna är i sin helhet uthyrda till City Gross.
- Att kunna utöka vårt samarbete med Bergendahls och deras framgångsrika koncept med City Gross-butikerna, är spännande och vi ser fram emot en fortsatt god utveckling, säger Anders Silverbåge, vd för Brinova.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.