Stephanie Lenngren kommer närmast från en position som projektutvecklare på Alm Equity och har fem års erfarenhet av fastighetsutveckling.
Hon har tidigare jobbat på Bjurfors och Erik Olsson Fastighetsförmedling och är utbildad fastighetsmäklare. Utöver detta har hon även läst entreprenadjuridik och projektledning. Nu tar hon klivet in som projektansvarig i ledningsgruppen på Boet Bostad.
– Boet Bostad är inne i ett expansivt skede med flera större projekt under utveckling. Vi är i dag aktiva i ett fyrtiotal storstäder, regionstäder och universitetsstäder och ser stor potential att kunna växa ytterligare framöver. Stephanies fastighetsutvecklingskompetens och breda kontaktnät kommer att vara till stor nytta för Boet Bostad i sin fortsatta expansion, säger Ferdinand Grumme, vd för Boet Bostad.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.