De tre första etapperna, med totalt 153 lägenheter i åtta huskroppar, är placerade i en solfjädersform, vilket ger området en känsla av rymd. Alla lägenheter har stora, utstickande, glasade balkonger, vilka ger området såväl karaktär som arkitektonisk prägel och fyller samtidigt en bullerdämpande funktion.
Den sista etappen skiljer sig markant från tidigare då fastigheten är liten och ger andra förutsättningar, men även här har bullerproblematiken lösts med smart arkitektur. Arkitekt Per Johansson från Joliark har, i denna etapp, ritat två huskroppar med ett gemensamt trapphus.
Hus ett innehåller 32 välplanerade lägenheter om 35 kvadratmeter i ett rum och kök. Planlösningen är öppen och lägenheterna har fönster mot två väderstreck, en tyst sida och en bullerutsatt. På den generösa loftgången har alla lägenheter en egen, tyst plats för utemöbler.
Hus två är ett unikt åttavåningshus, då det endast är en lägenhet per våning. Lägenheterna om fyra rum och kök på 94 kvadratmeter blir således härligt ljusa med fönster i alla fyra väderstreck. Alla lägenheter har en stor balkong placerad på den tysta sidan och tre av lägenheterna har även en extra balkong med utsikt mot Sundbyberg och Bällstaån.
Mariehäll är ett utvecklingsområde inom Stockholm och inom den kommande 5-års perioden kommer närmare 2000 bostäder att byggas och även den yttre miljön kommer att fräschas upp. I dagsläget planeras också för tvärbanans vidaresträckning förbi Mariehäll.
Mipim Årets upplaga av Mipim är över för den här gången. Hur var det egentligen, vilka var höjdpunkterna, vad har man saknat (förutom förstås solen!) och kommer man komma tillbaka nästa år? Ett stort gäng fastighetsaktörer ger svaren i Fastighetssveriges stora enkät från Cannes.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.