Bengt Johansson kom till Forsen för sju år sedan som vice vd och administrativ chef.
Under dessa år har han byggt upp ett mycket stort förtroende internt och hans erfarenhet från andra branscher har bidragit till de förändringar som skett i företagets organisation och styrning. Nu finns ett stabilt fundament på plats för fortsatt lönsam tillväxt.
– Mycket har hänt på Forsen sedan jag började 2005, bolaget har varit i ständig utveckling och vuxit varje år. Trots att jag känner bolaget väl är det en rejäl och spännande personlig utmaning som väntar att få ta över ansvaret som bolagets vd, säger Bengt Johansson
– Valet av Bengt som vd känns självklart utifrån hans erfarenhet av bolaget, kunder och intressenter. Forsen befinner sig i en stabil ekonomisk utveckling och vi vet att Bengt kompletterar övriga ledningskompetenser på ett bra sätt. Vi ser därför med tillförsikt fram emot att se Forsen ta ytterligare kliv framåt och utveckla både organisation och våra erbjudanden, säger styrelseordföranden Kia Orback Pettersson.
Ekonomi/Finansiering En av de största konkurserna i Sveriges moderna historia. Så beskrivs det besked som kom under onsdagen, när batteritillverkaren Northvolt ansökte om konkurs efter en längre tids ekonomiska svårigheter. Efter beskedet kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) den tunga nyheten och hur hon hoppas på att man fortsatt kan ta vara på "Skellefteåandan" i kommande satsningar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.